Salata neden zayıflatmaz

Salata neden zayıflatmaz

Zayıflama deyince bir çoğumuzun aklına hemen salata gelir. Salata her ne kadar düşük kalorili sebze karışımlarından yapılsa da çoğu zaman tek başına zayıflama sürecinde çok işe yaramaz ve hatta bazen tehlikeli olabilir. Peki salata neden zayıflatmaz?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya anlatıyor…

Kas kaybına yol açar

Sadece salata yiyerek beslenmek tek çeşit yemek anlamına gelir. Bu durumda vücut protein ve karbonhidrat almadığı için kendini sindirmeye başlar ve yağ kaybı yerine kaslardan kilo kaybedilir. Kas kaybı metabolizma hızını yavaşlatır. Bu durumda kişi kilo kaybetse bile normal beslenmesine geçtiği an iki kat daha çok kilo alır.

Hızlı acıkma yapar

Sebzelerin yüzde 70-80’ine yakını su olduğu için, salata mideden çok hızlı boşalır ve hızlı acıkma yapar. Özellikle hipoglisemi yaşayanlar için doyma duyularını kaybedip daha büyük miktarda ve daha çok besin tüketimine yol açabilir.

Salata sosları kalori fazlalığına neden olur

Salatalara konulan soslar çoğu zaman göze gözükmez. Ancak bu soslarda kullanılan malzemelere göre ciddi kalori fazlalığı yaratabilir. Örneğin beyaz soslarda; mayonez fazlalığı, yeşil soslarda zeytinyağı fazlalığı, sarı soslarda ise hardal ve mayonez fazlalığına bağlı ciddi kalori alımı ortaya çıkar.

Salata malzemeleri kalorisi düşük olanlardan tercih edilmeli

Çoğu zaman salata yapılırken içine mısır, ceviz gibi kalori değeri yüksek yiyecekler eklenebilir. Bu yiyecekler bir de sos ile buluştuğunda ortaya kalori açısından tam bir bomba çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Omni Diyeti ile 2 haftada 5 kilo vereceksiniz başlıklı makalemizde ama, bu ve de hakkında bilgiler verilmektedir.

“Salata neden zayıflatmaz” için 1 yorum

  1. […] Salata her zaman zayıflamaya yardımcı olmayabilir. Zayıflama deyince bir çoğumuzun aklına hemen salata gelir. Salata her ne kadar düşük kalorili sebze karışımlarından yapılsa da çoğu zaman tek başına zayıflama sürecinde çok işe yaramaz ve…Salata neden zayıflatmaz […]