Şekeri hayatınızdan çıkarmanın yolları

Şekeri hayatınızdan çıkarmanın yolları

tüketilen vücuttan

Yağın vücuttan doğru bir şekilde atılmamasının suçlusunun yemekteki fazla şeker olduğunu söyleyen Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan, “Yapmanız gereken tek şey, şekeri hayatınızdan çıkarmak” dedi.

Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Tüm şekerli tatlılar, çikolata, beyaz un ile yapılmış tüm hamur işlerinde, kek, çörek, börek, pirinç pilavı, muz, mısır, patates, havuç, çok şekerli meyveler (incir, üzüm, kavun gibi)… Burada sözünü ettiğimiz şeker, bilmediğimiz şekerleri de içeriyor. Tatlı yersek, kan şekeri yükselir ve vücut insülin üretir.Kan şekeri ne kadar yükselirse, o kadar insülin üretilmiş olur ve bir o kadar da karbonhidratlar yağa dönüşür.”

Şeker yerine tüketilebilecek alternatifler

Dr. Ateşsaçan şekere alternatif olabilecek gıdaları sıraladı:

-Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı -Makarna yerine kepekli makarna veya tam integral makarna  -Şeker yerine 2 kuru kayısı veya 1 adet hurma -Fındık yerine leblebi -Beyaz ekmek yerine çavdar, yulaf veya tam bugday ekmeği -Beyaz un yerine tam bugday unu -Çok tatlı bir incir yerine şeftali veya nektari  -Bir bardak portakal suyunun yerine bir adet greyfurt -Kırmızı elma yerine yeşil elma tercih etmeliyiz.

 

Bir önceki yazımız olan Fazla kilolarınız için yeni bir çözüm başlıklı makalemizde balans, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

“Şekeri hayatınızdan çıkarmanın yolları” için 1 yorum

  1. […] Fazla tüketilen şeker yağların vücuttan atılmasını engelliyor. Yağın vücuttan doğru bir şekilde atılmamasının suçlusunun yemekteki fazla şeker olduğunu söyleyen Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan, “Yapmanız gereken…Şekeri hayatınızdan çıkarmanın yolları […]