Tok tutmanızı sağlıyan besinler

Diyet listelerine eklemek için, mi arıyorsunuz ?
Diyet yaparken aç mı hissediyorsunuz ?
Sürekli acıkan mide ile baş etmek için tok tutan besinleri deneyin !

Yeşil Çay: Son zamanların popüler ismi olan yeşil çay, güçlü antioksidan etkisi sayesinde bedenimizde bulunan zehirli maddeleri temizler aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırdığı için kilo vermenizi de hızlandırır. Günde 2 fincan yeşil çay içmek insan vücudu için çok yararlıdır. Karın bölgesindeki yağları eritmek isteyenlerin, yeşil çay tüketmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yumurta: Bol miktarda protein barındıran yumurtanın tokluk hissi yarattığına dair bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Diyet listelerine, kahvaltıda 1-2 tane haşlanmış yumurta ekleyerek gün boyunca tokluk süresini uzatabilirsiniz. Diyet yapanlar için, sebzeli omleti, bol mantalı yumurta veya menemeni de tavsiye ediyorum.

Sirke: Salatalarda kullandığımız sirkeler, sizde tokluk hissi yaratacaktır. Yine yapılan bilimsel çalışmalarda, sirke de bulunan astetik asidin sindirim sindirim süresini yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Böylelikle kan şekeri daha dengeli olur ve sonuç olarak kendinizi daha uzun süre tokluk hissedersiniz.

Badem: Yağ miktarı fazla kuruyemişlerden biri olan bademde birçok mineral, vitamin ve posodan bulunmaktadır. Gerektiği kadar tüketildiğinde tok tutmasının yanı sıra içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır. Yapılan bilimsel çalışmalarda badem tüketen kadınların, tüketmeyen kadınlara nazaran daha kolay kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Ancak unutmamak gerekir ki bademi yeteri kadar tüketmeliyiz. “Ben çok badem yerim, daha çok kilo veririm” gibi düşünceler oldukça yanlıştır. Tavsiye olarak ara öğünlerde meyve ile birlikte tüketmenizi öneriyorum.

Tarçın: Tarçın iyi bir kan şekeri düzenleyicisidir. Kan şekeri düzeldiği içinde doğal olarak tokluk hissi yaratır.

Zeytinyağı: Günlük tüketmemiz gereken yağ miktarı karşılığında, metabolizmanın hızlandığı ve kilo veriminin kolaylaştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tokluk hissi yaratmak için salata ve sebzelerinize 1-2 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin.

Yoğurt: Yoğurtta bulunan proteinler, tokluk hissi yaratır. Aynı zamanda yoğurtta bulunan yüksek kalsiyum ile zayıflamanızda da yardımcı olur. Yapılan bilimsel çalışmalarda, yetersiz kalsiyumun tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığı kanıtlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Su diyeti nedir ? nasıl yapılır ? başlıklı makalemizde diyet su, diyetler ve sağlıklı hakkında bilgiler verilmektedir.

“Tok tutmanızı sağlıyan besinler” için 1 yorum

  1. […] Tok Tutan Besinler Diyet listelerine eklemek için, tok tutan yiyecekler mi arıyorsunuz ? Diyet yaparken aç mı hissediyorsunuz ? Sürekli acıkan mide ile baş etmek için tok tutan besinleri deneyin ! Yeşil Çay: Son zamanların popüler ismi olan yeşil çay, güçlü antioksidan etkisi…Tok tutmanızı sağlıyan besinler […]