Yatmadan önce bir şeyler atıştırmak kilo aldırmıyormuş

Yatmadan önce bir şeyler atıştırmak kilo aldırmıyormuş

Geceleri yemek yemenin sanıldığı gibi kilo aldırmadığı aksine metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını kolaylaştırdığı belirlendi.

Florida Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada uyumadan önce protein ya da karbonhidrat içeren hafif bir şeyler atıştırmanın, metabolizmayı hızlandırdığı keşfedildi. Medicine & Science in Sports & Exercise dergisinde yayımlanan çalışmada, yatmadan yarım saat önce içilen sütün erkeklerde protein sentezini  artırarak daha fazla kas yapılmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

  Çalışmaya katılanlar iki gruba ayrıldı. İlk grubun, yatmadan önce 150  kalori almasına izin verildi. Çalışma sonucunda ilk grubun, gece hiçbir şey  yemeyen ikinci gruba oranla daha yüksek bazal metabolizma oranına sahip olduğu  belirlendi.   Yine aynı çalışma, yatmadan önce bir şeyler atıştıran kişilerin sabah  daha az açlık hissettiğini gösterdi. Bilim adamları gece özellikle protein  açısından zengin gıdalar tüketenlerin, ertesi gün öğünler arasında fazla  acıkmadığını söyledi.   Wayne Eyalet Üniversitesi’nde yapılan farklı bir çalışma ise yatmadan önce lif açısından zengin gıdalar tüketen kişilerin daha kolay kilo kaybettiğini  gözler önüne serdi.

Bir önceki yazımız olan Zayıflatan Sebze Çorbası ve Selülit Azaltan Salata Tarifleri başlıklı makalemizde diyet çorba, diyet salata ve diyet sebze çorbası hakkında bilgiler verilmektedir.

“Yatmadan önce bir şeyler atıştırmak kilo aldırmıyormuş” için 1 yorum

  1. […] Geceleri yemek yemenin sanıldığı gibi kilo aldırmadığı aksine metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını kolaylaştırdığı belirlendi. Florida Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada uyumadan önce protein ya da karbonhidrat…Yatmadan önce bir şeyler atıştırmak kilo aldırmıyormuş […]